آموزش

در تعویض خاک گلدان چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

با چند نکته و ترفند ساده، تعویض خاک گلدان گیاهان آپارتمانی آسان خواهد شد. اگر می خواهید دکوراسیون را تغییر دهید یا گیاه شما بیش از حد رشد کرده است، تعویض گلدان میتواند یک انتخاب مناسب باشد، ضمن اینکه گیاه شما را برای رشد بهتر آماده می کند. بیایید نگاهی بیندازیم به آنچه باید قبل از تعویض خاک گلدان بدانید.

باید بدانیم تعویض گلدان لزوماً به معنای تغییر کاشت فعلی گیاه نیست، بلکه تغییر خاک یا ترکیب آن است. خاک تازه به معنای مواد مغذی جدید است. به اندازه ی گلدان توجه داشته باشید. اگر گلدان یک گیاه بسیار کوچک را تعویض می کنید، ممکن است فقط لازم باشد سه سانتی متر قطر گلدان بیشتر باشد! اندازه در اینجا مهم است زیرا معمولاً وقتی گیاهان خود را به گلدان بزرگتر با خاک بیشتر منتقل می کنیم، تمایل بیشتری به آبیاری داریم. یک گیاه کوچک + یک گلدان بزرگ + خاک زیاد + آب زیاد = با مهربانی زیاد گیاه ازیبن می رود. گیاه شما در خاک شنا نمیکند، بلکه فضای کمی برای رشد در سال پیش رو داشته باشد.

گیاهان معمولاً بسته به رشد فعال آنها هر 12 تا 18 ماه یکبار نیاز به تعویض خاک گلدان و بعضا نیاز به گلدان بزرگتر دارند.برخی از گیاهان با رشد کند می توانند سال ها در همان گلدان بمانند، فقط نیاز به تعویض خاک دارند. بهار، قبل از شروع فصل رشد، معمولا بهترین زمان برای تعویض خاک گلدان گیاهان آپارتمانی است.

هرچند وقت یکبار باید به تعویض خاک گلدان اقدام کنیم؟

نشانه ها جهت تعویض خاک گیاه

 • ریشه ها از طریق سوراخ زهکشی در پایین گلدان رشد می کنند.
 • ریشه ها گیاه را به سمت بالا هل می دهند و از کاشت خارج می شوند.
 • رشد گیاه کندتر از حد معمول است (متفاوت از خواب زمستانی)
 • گیاه بسیار سنگین است و به راحتی می افتد.
 • خاک گیاه سریعتر از حد معمول خشک می شود و نیاز به آبیاری مکرر دارد.
 • قسمت های گیاه روی خاک گلدان بیش از سه برابر فضای گلدان را اشغال می کند.
 • نمک و مواد معدنی قابل توجهی روی گیاه یا کاشت تجمع می یابد.
تعویض خاک گلدان در چه زمانی ضروری است؟

مراحل تعویض خاک گلدان

 1. گیاه را از گلدان فعلی خارج کنید. گیاه را به پهلو بچرخانید، گلدان را با آرامی در کنار ساقه ها یا برگ ها نگه دارید و به ته گلدان ضربه بزنید تا گیاه بیرون بیاید. شاید لازم باشد با چند کشش ملایم روی پایه ساقه ها به خارج شدن آن کمک کنید.
 2. ریشه ها را سست کنید. ریشه های گیاه را به آرامی با دستان خود شل کنید. می‌توانید ریشه‌های نخ مانندی را که خیلی بلند هستند، هرس کنید، فقط مطمئن شوید که ریشه‌های ضخیم‌تر را در پایه ساقه و برگ‌ها بگذارید. اگر گیاه شما به ریشه متصل است – ریشه ها در دایره های بسیار محکمی در اطراف پایه گیاه رشد می کنند – ریشه ها را تا جایی که می توانید باز کنید و آنها را کوتاه کنید.
 3. مخلوط خاک گلدان قدیمی را بردارید. حدود یک سوم یا بیشتر از مخلوط خاک گلدان در اطراف گیاه را بردارید. همانطور که گیاه رشد می کند، برخی از مواد مغذی موجود در ترکیب فعلی خاک را مصرف می کند، بنابراین اگر آن را در گلدان جدید می‌گذارید، بهتر است به آن خاک تازه بدهید!
 4. خاک گلدانی جدید را اضافه کنید. یک لایه خاک گلدان تازه را در گلدان جدید بریزید و آن را فشرده کنید و هر گونه حفره هوا را بردارید. اگر گلدان جدید شما سوراخ زهکشی ندارد، قبل از افزودن خاک گلدان، کف آن را با سنگ های گدازه یا مشابه (سنگ، شن و غیره) لایه بندی کنید. هدف این است که شکاف هایی ایجاد کنید تا آب اضافی دور از ریشه گیاه شما جمع نشود.
 5. گیاه را اضافه کنید. گیاه را روی لایه تازه مخلوط خاک در گلدان جدید قرار دهید، مطمئن شوید که در مرکز قرار دارد، سپس مخلوط خاک گلدانی را در اطراف گیاه اضافه کنید تا محکم شود. مطمئن شوید که خاک زیادی را در گلدان قرار ندهید، زیرا می خواهید ریشه ها نفس بکشند.
 6. آبیاری کنید و لذت ببرید. خاک گلدان را یکدست کنید و خوب آبیاری کنید! شایان ذکر است که این گیاه در خاک تازه گلدانی نیازی به کود دادن ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.