آموزش, گیاهان آپارتمانی, گیاهان تصویه کننده هوا

هر آنچه که باید در مورد گیاه زاموفیلیا بدانید از جمله ریشه، نماد و نحوه رشد

زاموفیلیا

گیاهان Z، یا Zamioculcas zamiifolia یا زاموفیلیا به یک انتخاب مد روز برای کلکسیونرهای گیاهان آپارتمانی در همه جا تبدیل شده است و دلیل خوبی هم دارند. این گیاه بدون نیاز به نگهداری سخت و پر زحمت یا نور طبیعی، بافتی شاداب و براق به فضای داخلی شما می بخشد. این گیاه برای افرادی که می خواهند کمی زندگی و شادابی را به محل کار یا محل زندگی خود ببخشند، اما زمان زیادی برای اختصاص دادن به مراقبت از گیاهان ندارند بسیار عالی است. در ادامه با ما همراه باشید تا هر آنچه را که باید در مورد رشد و مراقبت از این گیاه آپارتمانی با نگهداری از آن را بدانید، کشف کنید. شما همه چیز را از مزایای گیاه ZZ گرفته تا ابزارهای ضروری برای مراقبت بهینه از گیاه یاد خواهید گرفت.

در این راهنما، ما موارد زیر را پوشش خواهیم داد:

  • درباره گیاه زاموفیلیا
  • محبوب ترین نوع این گیاه برای رشد در منزل
  • مزایای گیاه زاموفیلیا
  • معانی و نماد این گیاه
  • نحوه رشد در محیط خانگی و اداری
  • آموزش نحوه آبیاری ، تغذیه ، رشد و هرس آن
  • معرفی برخی آفات و بیماری و درمان آن

درباره گیاه زاموفیلیا

گیاه زاموفیلیا
گیاه زاموفیلیا

گیاه ZZ را معمولاً گوهر زنگبار، گیاه زوزو، نخل آروید، سرخس آروم، گیاه ابدیت یا نخل زمرد نیز می نامند. بیایید قبل از اینکه به رشد و مراقبت از این گیاه زینتی بپردازیم، به حقایقی دیگر درباره این گیاه زینتی بپردازیم.

خاستگاه و تاریخچه

گیاه ZZ یک گیاه چند ساله استوایی است که بومی منطقه شرق آفریقا است که از جنوب کنیا تا شمال شرقی آفریقای جنوبی را در بر می گیرد. با گذشت سالها، این گیاه به دلیل کیفیت کم نگهداری محبوب شده است. سرانجام، در سال 1996، نهالستان های هلندی شروع به تکثیر این گونه برای اهداف تجاری در مقیاس بزرگتر کردند و گیاه ZZ نقش خود را به عنوان یکی از رایج ترین گیاهان آپارتمانی در سراسر جهان به دست آورد.

حقایق علمی در مورد گیاهان ZZ

گیاه ZZ متعلق به تیره Zamioculcas است که گیاهی گلدار از خانواده Araceae است. همانطور که مشخص است، تنها گونه در این جنس گیاه ZZ است که با نام علمی Zamioculcas zamiifolia شناخته می شود. در ابتدا، فقط گیاه کلاسیک سبز ZZ به صورت تجاری فروخته می شد. با این حال، این روزها، انواع مختلفی از گیاهان ZZ را در فروشگاه های گیاهی در همه جا پیدا خواهید کرد

محبوب ترین گونه های گیاه زاموفیلیا
محبوب ترین گونه های گیاه زاموفیلیا

محبوب ترین گونه های گیاهی ZZ برای رشد در خانه

در اینجا تعدادی از گونه های گیاه ZZ وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

واریته لاکی کلاسیک ZZ – زاموفیلیا سبز

زاموفیلیا سبز
این رقم نسبت به نوع سنتی گیاه ZZ برگ های گردتری دارد.

کوتوله یا زامیکرو ZZ

زاموفیلیا
این گونه کوچکتر از گیاه ZZ است که ارتفاع آن کمتر از دو فوت باقی می ماند.

گونه Raven ZZ – زاموفیلیا بلک

این نوع کمیاب نام خود را به خاطر شاخ و برگ های سیاه خیره کننده اش گرفته است.

مزایای گیاه زاموفیلیا

در یک مطالعه در دانشگاه کپنهاگ در سال 2014، گیاه ZZ به عنوان یک تصفیه کننده هوا مفید بود. این گونه با موفقیت بنزن، تولوئن، اتیل بنزن و زایلن را از هوای اطراف خود حذف کرد.

بسیاری گیاهان ZZ را خوش شانس می دانند، زیرا گفته می شود شاخ و برگ های همیشه سبز، رو به بالا و آبدار آنها نشان دهنده ثروت، ثبات و رشد است.

معانی و نماد این گیاه

نماد ثروت

این گیاه آپارتمانی همچنین به فنگ شویی خانه شما افزوده می شود. در این عمل معمولاً از گیاه به عنوان گیاه پول استفاده می شود. تمرین‌کنندگان آن را در «گوشه ثروت» اتاق نشیمن قرار می‌دهند تا ثروت را وارد زندگی‌شان کنند. از آنجایی که این گیاه در شرایط نوری مختلف رشد می کند، می توانید آن را در هر جایی که می خواهید بر اساس نیازهای خاص فنگ شویی خانه خود قرار دهید.

نحوه رشد در محیط خانگی و اداری

قبل از کاشت گیاه Zamioculcas zamiifolia داخلی، باید مطمئن شوید که تمام ابزار مناسب را در اختیار دارید. برای اینکه بدانید قبل از کاشت چه کاری باید انجام دهید، مواد و ابزاری که نیاز دارید و چگونه زاموفیلیا خود را بکارید تا گونه ها را شاد و موفق نگه دارید، بخوانید.

قبل از کاشت چه باید کرد

در اینجا چند مرحله وجود دارد که باید قبل از خرید کارخانه جدید ZZ خود انجام دهید.

در صورت نیاز یک گلدان و نعلبکی مناسب برای گلدهی مجدد گیاه ZZ خود خریداری کنید. مطمئن شوید که ابزار و ترکیب خاک مناسب برای کاشت گیاه ZZ خود را دارید. این جزئیات در زیر ذکر شده است.

فضایی در خانه خود برای کاشت ZZ بیابید و شرایط بهینه را برای رشد گیاه تضمین کنید. این گیاه بسیار انعطاف پذیر است، بنابراین باید در بیشتر مناطق خانه شما به خوبی کار کند.

نحوه کاشت گیاهان ZZ

گیاه ZZ شما یک گونه همیشه سبز منعطف و مقاوم است، که آن را به یک انتخاب ایده آل برای صاحبان گیاهانی تبدیل می کند که برای اولین بار اقدام می کنند. با این گفته، شما می خواهید شرایط زیر را هنگام کاشت ZZ خود تضمین کنید.

گلدان ها و گلدان های تراکوتا مناسب ترین انتخاب برای گیاه ZZ شما هستند. اطمینان حاصل کنید که ظرفی که انتخاب می‌کنید حداقل یک سوراخ زهکشی برای از بین بردن آب اضافی داشته باشد.

گلدان یا گلدانی که برای گیاه ZZ خود انتخاب می کنید باید حدود یک اینچ بزرگتر از ظرف قبلی خود باشد. این گیاه کند رشد است. تا زمانی که ریشه‌های آن از ظرف فعلی‌اش بیرون زده باشد یا به نظر برسد که ریشه‌دار است، نیازی نیست که گیاه را فوراً مجدداً گلکاری کنید.

همچنین نیازی نیست بیشتر از یک یا دو سال یکبار دوباره گلکاری کنید.

آموزش نحوه آبیاری ، تغذیه ، رشد و هرس آن

آموزش نحوه آبیاری ، تغذیه ، رشد و هرس گیاه زاموفیلیا
آموزش نحوه آبیاری ، تغذیه ، رشد و هرس گیاه زاموفیلیا

گیاهان ZZ در کمپوست با زهکشی خوب یا خاک گلدان بهترین رشد را دارند. می توانید یک خاک استاندارد گیاه آپارتمانی را با ماسه یا پرلیت مخلوط کنید یا از مخلوط گلدان کاکتوس استفاده کنید. نکته کلیدی این است که اجازه دهید آب اضافی از خاک خارج شود تا گیاه شما دچار پوسیدگی ریشه نشود.

رشد گیاه زاموفیلیا تا چه اندازه ای ادامه دارد؟

گیاهان Zamioculcas zamiifolia معمولاً تا حدود سه فوت / 90 سانتی متر رشد می کنند. با این حال، نوع کوتوله معمولاً زیر دو فوت / 60 سانتی متر باقی می ماند. برخی از گیاهان بزرگتر می توانند تا پنج فوت / 150 سانتی متر ارتفاع داشته باشند، اگرچه این نادر است.

نور لازم و موثر برای گیاه زاموفیلیا

گیاه ZZ نور غیر مستقیم متوسط تا کم را دوست دارد. به همین دلیل، بسیاری از مردم این گیاه را برای قرار دادن در مکان هایی با نور کم می خرند که گیاهان دیگر تحمل نمی کنند. می‌توانید گونه‌ها را تقریباً در هر نقطه از خانه خود قرار دهید، از مکان‌هایی که در طول روز نور مستقیم خورشید را دریافت می‌کنند اجتناب کنید.

دما و رطوبت مورد نیاز گیاه

گیاهان ZZ در طیف وسیعی از شرایط دما و رطوبت رشد می کنند. آنها دمای متوسط داخلی را ترجیح می دهند که بین 65 تا 85 درجه فارنهایت / 18 تا 30 درجه سانتیگراد سلسیوس باشد. آنها شرایط خشک تر را ترجیح می دهند و در محدوده رطوبتی بین 40 تا 50 درصد به خوبی رشد می کنند، که برای بسیاری از خانواده ها معمول است.

هرس گیاهان زاموفیلیا

هرس گیاهان زاموفیلیا
هرس گیاهان زاموفیلیا

خوشبختانه، در مورد هرس گیاه ZZ خود زیاد نگران نخواهید بود. با این حال، اگر متوجه پژمردگی یا زرد شدن برگ‌ها یا ساقه‌های در حال مرگ شدید، می‌توانید آنها را با احتیاط با یک قیچی جدا کنید.

از آنجایی که این گونه برای انسان سمی در نظر گرفته می شود، توصیه می کنیم هنگام هرس گیاه ZZ خود از دستکش باغبانی استفاده کنید تا از تحریک پوست جلوگیری کنید. به یاد داشته باشید که پس از دست زدن به هر قسمت از گیاه ZZ خود، دست های خود را بشویید.

تکثیر گیاه ZZ

بنابراین، یکی دیگر از چیزهای عالی در مورد گیاهان ZZ این است که می توانید به راحتی آنها را تکثیر کنید. با این حال، شما نمی خواهید این کار را اغلب انجام دهید، زیرا تکثیر مکرر می تواند به گیاه آسیب برساند. در اینجا روش هایی وجود دارد که می توانید گیاه Zamioculcas zamiifolia خود را تکثیر کنید.

با جدا کردن ریشه این گیاه به راحتی می توانید آن را تکثیر کنید. از قیچی تیز یا اره برای جدا کردن یا بریدن ریشه ها به گیاهان کوچکتر استفاده کنید. سپس گیاهان تقسیم شده را در ظروف جداگانه قرار دهید.

ریشه دار کردن قلمه های برگ یا ساقه

از قیچی تیز برای برداشتن قلمه برگ یا ساقه از یک گیاه بالغ ZZ استفاده کنید. اگر مقداری ساقه متصل باشد، قلمه ها بهترین عملکرد را دارند. پس از برداشتن قلمه ها، اجازه دهید تا یک ساعت یا بیشتر بهبود پیدا کنند.

سپس قلمه های خود را در آب قرار دهید و در نور روشن و غیر مستقیم قرار دهید. یک ماه یا بیشتر صبر کنید تا قلمه‌های شما ریشه‌دار شوند.

وقتی ریشه‌ها را می‌بینید، می‌توانید این گیاهان جدید را در گلدان‌های خودشان قرار دهید یا دوباره به گیاه مادر اضافه کنید.

معرفی برخی آفات و بیماری و درمان آن

برخی آفات و بیماری و درمان آن
برخی آفات و بیماری و درمان آن

شته ها:

نشانه های زرد ممکن است نشانه این باشد که شته ها به گیاه شما حمله کرده اند. این آفت جذب شیره گیاه ZZ می شود. اگر این موجودات به گیاه شما هجوم آوردند، می توانید از صابون ملایم روی برگ ها استفاده کنید.

کنه های عنکبوتی:

اگر متوجه شدید که یک ماده تار عنکبوتی در اطراف برگ های گیاه ZZ شما رشد می کند، کنه های عنکبوتی ممکن است گیاه را آلوده کرده باشند. ZZ را از سایر گیاهان آپارتمانی دور کنید و از یک حشره کش برای از بین بردن آلودگی استفاده کنید.

زرد شدن برگها:

برگهای زرد معمولاً نشانه آبیاری بیش از حد است. اگر متوجه تغییر رنگ در شاخ و برگ گیاه ZZ خود شدید، سعی کنید برنامه آبیاری گیاه را کاهش دهید.

پوسیدگی ریشه:

این یکی دیگر از علائم آبیاری بیش از حد است. اگر به پوسیدگی ریشه مشکوک هستید، گیاه را از ظرف بیرون بیاورید تا سیستم ریشه آن را بررسی کنید. با یک قیچی تیز به آرامی قسمت های پوسیده را جدا کنید.

اگرچه گیاهان ZZ نسبتاً بدون مشکل هستند، چند ویژگی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. در اینجا چند نکته نهایی وجود دارد که باید در مورد مراقبت از گیاه ZZ خود بدانید.

گردگیری: خوب است گرد و غبار را از برگ های گیاه ZZ خود پاک کنید تا ظاهر براق آن حفظ شود و آسپیراسیون سالم ایجاد شود. به سادگی از یک پارچه مرطوب استفاده کنید تا هر هفته یا بیشتر گرد و غبار را از روی شاخ و برگ گیاه پاک کنید.

سمیت: متأسفانه گیاهان ZZ هم برای انسان و هم برای حیوانات خانگی سمی در نظر گرفته می شوند. هنگام کار با گیاه ZZ خود دستکش بپوشید و آن را از حیوانات خانگی یا کودکان کنجکاو دور نگه دارید.

محصولاتی که باید اجتناب کنید: همانطور که قبلا ذکر شد، برگ های براق گیاه شما زیبایی زیبایی به آن می بخشد. اما استفاده از محصولات براق کننده برگ برای این گیاه مناسب نیست. از استفاده از محصولات تجاری برای براق کردن برگ های گیاه خود اجتناب کنید. به سادگی گرد و غبار را با آب پاک کنید تا شاداب و براق به نظر برسد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.