گیاهان آپارتمانی

راهنمای کامل خرید زاموفیلیا؛ گیاه آپارتمانی و همیشه سبز

گیاه زاموفیلیا جز آندسته از گیاهان آپارتمانی محسوب میشود که نیاز به مراقبت کمتری دارد. این گیاه دارای برگ های براق و پهنی هستند که در بسمت بالا کشیده می شوند. برگ های بدون لک آن بقدری تیره رنگ هستند گاهی بنظر می آیند مصنوعی هستند. رشد آهسته ای دارند و نیاز به تعویض گلدان آن دیرتر احساس میشود. این ها تنها بخشی از دلایل خرید زاموفیلیا برای آپارتمان شما محسوب می شود.

خرید زاموفیلیا را حتی به کسانی که تا کنون تجربه ی نگهداری از گیاه را نداشته اند توصیه میکنند چون تنها چیزی که آنها برای رشد نیاز دارند نور کافی و آبیاری مناسب هر دو هفته یکبار است.زیاد نگران فراموش کردن آبیاری گیاه خود نباشید – این گیاهان از ریزوم‌هایی رشد می‌کنند که به آنها کمک می‌کند تا آب را در زیر خاک ذخیره کنند و آنها را به گیاهی مقاوم به خشکی تبدیل می‌کند. اگرچه در خارج از خانه در آفریقا رشد می کند، اما بهتر است در مکان های دیگر در داخل خانه رشد کند. اگر می‌خواهید آن را در خارج از خانه پرورش دهید، آن را در ظرفی بکارید که می‌توانید با سرد شدن دما در داخل خانه بیاورید.

هنگام خرید زاموفیلیا آنها دارای برگهای براق طبیعی هستند که با گذشت زمان و انباشته شدن گرد و غبار کدر و مات به نظر برسند. هرگز برگ های زاموفیلیا را با مواد شیمیایی برندهای تجاری تمیز نکنید زیرا منافذ گیاه را مسدود می کند. در عوض، گرد و غبار را با یک دستمال مرطوب به آرامی پاک کنید تا درخشندگی آن را به آن بازگردانید.

نور مورد نیاز زاموفیلیا

گیاه آپارتمانی و همیشه سبز زاموفیلیا نسبت به طیف وسیعی از شرایط نوری سازگار هستند، که آنها را برای رشد در محیط داخلی مناسب می کند. گیاهان در شرایط نور کم به خوبی رشد می کنند اما نور روشن و غیر مستقیم را ترجیح می دهند. با این حال، زمانی که نور کافی به گیاهان داده نشود، می توانند به ساقه ی بلندتری خواهند داشت. از تابش مستقیم نور خورشید اجتناب کنید، زیرا می تواند برگ های گیاهان شما را بسوزاند.

خاک مناسب زاموفیلیا

در هنگام خرید زاموفیلیا باید دقت کنید تا در محیط گلدانی خود زهکشی خوبی داشته باشد. اکثر مخلوط های استاندارد گلدان باید برای گیاه شما کافی باشد. در صورت نیاز به زهکشی اضافی، مخلوط کردن در پرلیت یا شن کمک خواهد کرد.

آبیاری زاموفیلیا

این گیاهان به لطف ریزوم های ضخیم خود به شدت به خشکی مقاوم هستند و می توانند آبیاری نادر را تحمل کنند. زاموفیلیا معمولاً باید پس از خشک شدن کامل خاک آبیاری شوند .معمولاً هر دو هفته یک بار، بسته به شرایط رشد آنها نیاز به آبیاری دارند. بهتر است گیاه خود را کمتر آبیاری کنید تا اینکه به آن آب زیاد بدهید. هنگام آبیاری به اندازه کافی به آن بدهید تا رطوبت از ته گلدان خارج شود و آب اضافی آن را بیرون بریزید.

نمایش ریزوم های ضخیم گیاه زامیفولیا.

دما و رطوبت

میانگین دما و رطوبت خانگی برای زاموفیلیا مناسب است. این گیاهان دمای سرد را به خوبی تحمل نمی کنند (کمتر از 7 درجه سانتیگراد)، بنابراین از قرار دادن گیاه خود در مکانی نزدیک به بادگیر یا مناطق مخصوصا سرد خانه خودداری کنید. بعد از خرید زاموفیلیا دقت داشته باشید این گیاهان به شرایط مرطوب نیاز ندارند، اما اگر در منطقه ای خشک زندگی می کنید، با خرید یک مرطوب کننده یا قرار دادن آن در بالای سینی آب، رطوبت اطراف گیاه خود را افزایش دهید.

کود

زاموفیلیا معمولاً برای رشد به کوددهی منظم نیاز ندارند. با این حال، اگر می‌خواهید اندازه یا قدرت گیاه خود را افزایش دهید، گیاه خود را با کود گیاهی که یک تا دو بار در طول فصل رشد رقیق شده است، کود دهید.

تکثیر گیاه آپارتمانی زاموفیلیا

بعد از خرید زاموفیلیا این گیاه براحتی و با دو روش اصلی تکثیر می شوند: از طریق تقسیم و قلمه ساقه. تکثیر از طریق تقسیم ساده‌ترین راه برای ایجاد گیاهان بیشتر است . کافی است دفعه بعد که گیاه خود را مجدداً گلکاری کردید، ریزوم‌ها را جدا کرده و در ظروف جداگانه قرار دهید.

  1. با استفاده از یک ابزار برش استریل شده و تیز، کل ساقه، از جمله برگچه ها را ببرید.
  2. برگ های پایینی ساقه را جدا کرده و ساقه را در یک شیشه آب قرار دهید.
  3. در نور غیر مستقیم قرار دهید. ریشه ها باید در چند ماه شکل بگیرند. برای جلوگیری از رشد باکتری ها، آب را هر هفته عوض کنید.

تکثیر با قلمه های ساقه بیشتر از تکثیر از طریق تقسیم زمان می برد . گاهی لازم است شش تا نه ماه صبر کنید تا ریشه ها شروع به رشد کنند.

نوشته های مرتبط

1 نظر در “راهنمای کامل خرید زاموفیلیا؛ گیاه آپارتمانی و همیشه سبز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.