گیاهان آپارتمانی

35 مورد از بهترین ها برای خرید گیاه آپارتمانی

زندگی در یک آپارتمان کوچک و علاقه داشتن به گل و گیاه در نتیجه خرید گیاه آپارتمانی زمانی با هم جور در نمی اومد. محیط های اغلب تاریک، مرطوب یا بیش از حد خشک برای کسانی که به دنبال تبدیل اتاق نشیمن خود به یک گلخانه موقت بودند ایده آل ترین بنظر نمی رسید. اما امروزه با این مشکل مواجه نیستیم زیرا طیف گسترده ای از گونه های گیاهی وجود دارد که در واقع برای زنده ماندن – و حتی رشد – در شرایط کمتر از گرمسیری مناسب هستند. بنابراین ما در نیلوفرانه از هیلتون کارتر، صاحب سبک گیاهی ساکن بالتیمور، نویسنده کتاب Wild Interiors ، استفاده کردیم تا بهترین گیاهان آپارتمانی سرپوشیده را توصیه می کند و همچنین به شما می گوید که چگونه از آنها مراقبت کنید. برای انتخاب های برتر او و همچنین برخی از انتخاب های ما در ادامه، مطلب بخوانید.

1.فیلودندرون باریک “بوگی جنگل”

کارتر می‌گوید: «مانند همه فیلودندرون‌ها، باید مراقب باشید که بیش از حد آن را آبیاری نکنید. «فقط زمانی به آن آب بدهید که خاک کاملاً خشک شده باشد. وقتی صحبت از نور می شود، آن نور روشن یا متوسط و غیرمستقیم دوست دارد.»

2.درختچه الاستیکا بورگوندی

کارتر می گوید: «این یکی از فیکوس های مورد علاقه من است. این فیکوس برگ انجیری نسبت به پسر عموی محبوبش، فیکوس لیراتا، سخت‌تر است و می‌تواند تا 7.5متر در داخل خانه رشد کند. وقتی نوبت به نور می‌رسد، وقتی روشن و غیرمستقیم باشد خوب عمل می‌کند. در طول فصل رشد که تابستان است خاک را مرطوب نگه دارید. در زمستان، خاک به رطوبت کمتری نیاز دارد.

3.پول چینی Pilea Peperomioides

کارتر می‌گوید: «این گیاهی دوست‌داشتنی است، با نام‌های مستعار مانند گیاه بشقاب پرنده، گیاه پنکیک و گیاه پول چینی. “عشق به رطوبت آن را به روشی عالی برای افزودن به دکور حمام تبدیل می کند. صفحه های برگی جوانه زده نیز می توانند در هر فضایی با نور غیر مستقیم روشن کار کنند. بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری شود. وقتی تشنه باشند، برگ‌هایشان کمی می‌ریزد.»

4.گل یشم

این یکی از ساکولنت های مورد علاقه من برای رشد در داخل خانه است. کارتر می‌گوید برخلاف سایر گیاهان، می‌تواند یک روز زیر نور مستقیم خورشید زنده بماند. آن را در گلدانی با سوراخ زهکشی قرار دهید و هر دو هفته یکبار فقط زمانی که دو اینچ بالای خاک خشک شده است، آبیاری کنید. برای تازه نگه داشتن آن، شاخه های در حال مرگ یا خشک آن را بچینید.

5.سينگونيوم پودوفیلوم

کارتر می گوید: «درست مانند سایر گیاهان چند رنگ، زیبایی در شاخ و برگ های سه رنگ آن وجود دارد. این گیاه به خاکش نیاز دارد تا به طور یکنواخت مرطوب بماند، بنابراین در بهار و تابستان باید آن را بیشتر آبیاری کنید. هرگز اجازه ندهید خاک کاملا خشک شود. در رطوبت رشد می کند، بنابراین یک جلسه مه پاش هفتگی مفید خواهد بود. مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی، نور غیر مستقیم روشن را دوست دارد اما می تواند نور کم را نیز تحمل کند.

6.هویا کارنوزا

کارتر می‌گوید: «این زیبایی با برگ‌های مومی در قسمتی از خانه شما که نور غیرمستقیم روشن دریافت می‌کند، بهترین عملکرد را دارد. نور مستقیم خورشید به مرور زمان گیاه را از بین می برد. آن را فقط زمانی آبیاری کنید که خاک خشک شده باشد، اما هر هفته آن را اسپری کنید، زیرا برگ های آنها رطوبت را دوست دارند.

7.اسکینانتوس

کارتر می‌گوید: «در نور غیرمستقیم روشن رشد می کند، اما در نور فیلتر شده نیز به خوبی عمل می کند. مراقب باشید بیش از حد آن را در معرض آفتاب قرار ندهید، زیرا باعث سوختگی برگ ها و خشک شدن گیاه می شود. خاک را مرطوب نگه دارید نه خیس. برای رشد متعادل، حداقل یک بار در ماه آن را بچرخانید.

8.هویا

کارتر می‌گوید: «این زیبای دنباله‌دار که به عنوان شاهزاده زرشکی نیز شناخته می‌شود، مانند دیگر هویاها، کنار پنجره‌ای که نور روشن اما غیرمستقیم دارد، عالی است. آنها عاشق رطوبت هستند، بنابراین سعی کنید هفته ای یک بار آن را مه پاش کنید و بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود. در طول بهار یا تابستان زمانی که ریشه ها از سوراخ زهکشی بیرون می آیند، گلدان آن را عوض کنید.

9.آرالیا فابیان

کارتر می‌گوید زیبایی و عجیب بودن آن از تنه ضخیم، شاخه‌های خال‌دار نازک، و شاخ و برگ‌های کلوچه‌ای شکل آن ناشی می‌شود که سایه‌ای سبز تیره در بالا و سایه‌ای بنفش در پایین دارد. برای مراقبت از آن، گیاه خود را در گلدانی که دارای سوراخ زهکشی است قرار دهید و آن را آبیاری کنید تا آب در سینی پایه خارج شود. فقط زمانی این کار را تکرار کنید که دو اینچ بالای خاک کاملاً خشک شود. می تواند در یک نقطه خوب که دارای نور غیر مستقیم روشن است زندگی کند. اگر آن را ندارید، ترکیبی از نور کم‌رنگ در طول روز نیز به خوبی کار خواهد کرد.»

10.فیکوس Alii

کارتر می گوید: « شاخ و برگ های سبز بلند و زیبا آن را از سایر درختان فیکوس متمایز می کند. به علاوه، دوام بیشتری دارد و کمتر مستعد افتادن برگ‌هایش است. به نور غیر مستقیم خورشید زیادی نیاز دارد و در نور کم زنده نمی ماند. خاک را به طور مداوم مرطوب نگه دارید و فقط اجازه دهید قبل از آبیاری قسمت بالایی آن خشک شود.

11.زامیوکالکاس زامیفولیا

اگر در یک گلدان زامیفولیا- که به نام Zamioculcas zamiifolia نیز شناخته می‌شود – سرمایه‌گذاری کنید، می‌توانید مقدار زیادی از آن را به دست آورید، زیرا یکی از کم هزینه‌ترین گزینه‌های موجود در بازار است. فقط سه بار در ماه باید آبیاری شود، به نور زیادی نیاز ندارد و حشرات یا آفات دیگر را جذب نمی کند.

12.گیاه هوازی

گیاهان هوازی – همچنین به عنوان Tillandsia شناخته می شوند – خود را در رطوبت هوا حفظ می کنند و برای رشد نیازی به خاک (خاک صحیح، صفر) ندارند. با حداقل سیستم ریشه و بیش از 500 گونه برای انتخاب، تنوع شگفت انگیزی از گزینه های بصری جالب وجود دارد که می توان آنها را در نگهدارنده های شیک گیاهان هوازی نگهداری کرد.

13.گیاه عنکبوتی

حتی اگر برای تعطیلات آخر هفته از شهر خارج شوید و فراموش کنید که نگهداری گیاهان خود را به کسی بسپارید، گیاه عنکبوت شما را به خاطر غفلت از آن تنبیه نخواهد کرد. این گیاه خود تکثیر شونده، تمیز کننده هوا، ریزه اندام و زیبای عنکبوتی در نور غیر مستقیم کم تا روشن رشد می کند و آن را به گزینه ای عالی است برای آپارتمان نشینان یا والدینی که برای اولین اقدام به خرید گیاه آپارتمانی میکنند.

14.گیاه برگ انجیری

Monstera deliciosa با برگ های ضخیم و شبیه گیاهان گرمسیری، گیاهی کاملا جسور است که می تواند واقعاً در یک آپارتمان رشد کند. آنها می توانند سطوح زیادی از نور خورشید را تحمل کنند و حتی در زیر نورهای فلورسنت رشد کنند. در حالی که باید Monstera خود را به طور منظم آبیاری کنید، می تواند هر از چند گاهی از غفلت در آبیاری ، جان سالم به در ببرد.

15.مارانتا لوکونورا

رگه های قرمز قابل توجه در برابر برگ های نرم و سبز تیره، مارانتا را به رویای زیبایی تبدیل می کند و نگهداری کم آن آن را برای آپارتمان نشینان عالی می کند. باید در نور غیرمستقیم آفتاب کم تا روشن نگهداری شود، به طور منظم آبیاری شود و هفته ای یک بار مه پاش شود، اما هرازگاهی می تواند نور کم را تحمل کند.

16.هاورتیا گورخری

هاورثیا یا گیاه گورخر یکی از ساده ترین ساکولنت ها برای رشد است. با حداکثر ارتفاع 21 سانتی متر، به نور کم و حداقل آبیاری نیاز دارند. هاورثیا را می توان در هر دو فضای باز مانند اتاق نشیمن یا فضاهای کوچک و محدود مانند حمام قرار داد. به علاوه، برگ های راه راه آنها به طرز ماهرانه ای چشمگیر هستند – مکملی عالی برای هر سبک طراحی.

17.سرخس لانه پرنده

سرخس لانه پرنده که برای حمام یا فضاهای بسته ایده آل است، می تواند آویزان شود یا در گلدان قرار داده شود، و آن را به گزینه ای همه کاره تبدیل می کند که می تواند به راحتی در آپارتمان شما رشد کند. برگ های بزرگ و روکش براق شبیه به سرخس است و می تواند در فضای کم نور رشد کند.

18.لوبیای خوشبختی یا Happy Bean Plant

اگر نام به خودی خود به اندازه کافی فریبنده نیست، دلایل زیادی برای دوست داشتن گیاه لوبیاخوشبختی وجود دارد. برای نمونه، برگ های ضخیم و شادابی دارد که دقیقاً شبیه لوبیا سبز هستند و قد آن فقط حدود 25 سانتیمتر است. نور آفتاب روشن اما نه مستقیم توصیه می شود و فقط باید کم آبیاری شود.

19.درختچه فیکوس بونسای

بونسای هنر ژاپنی هرس است که در آن درختان کوچک مقیاس و به شکل یک درخت با اندازه کامل را تداعی می کنند. بونسای ها به دلیل اندازه شان برای آپارتمان ها مناسب هستند و بونسای فیکوس یکی از بهترین گزینه ی خرید گیاه آپارتمانی است. فیکوس بونسای در محیط های گرم رشد می کند، بنابراین در داخل خانه ایده آل است. آنها به نور زیاد خورشید نیاز دارند و می توانند گاه به گاه در آبیاری زیاد یا غرق آب زنده بمانند.

20.پوتوس

گیاه پوتوس را می توان به طور معمول از یک سبد آویزان کرد یا در گلدان قرار داد و در شرایط نوری متنوعی رشد می کند. همچنین به‌خاطر تصفیه‌کننده بودن هوا معروف است و می‌تواند سمومی را که از گرد و غبار مبلمان و فرش را از خانه خارج کند، از بین ببرد.

21. برگ عبایی

برگ عبایی می تواند در نور کم، در خاک ضعیف و با حداقل آب زنده بماند و به یکی از بادوام ترین گیاهان داخلی تبدیل شود. برگ های سبز تیره نیز رنگی خیره کننده را در خانه شما ایجاد می کنند.

22. فیکوس لیراتا

فیکوس لیراتا برای آپارتمان هایی با سقف های بلند اما کمترین فضای کف مناسب است. این گیاه بلند است اما بوته ای نیست و دارای برگ های مومی شکل و سبز تیره است. به نور متوسطی نیاز دارد و فقط زمانی نیاز به آبیاری دارد که خاک خشک شده باشد.

23. کاکتوس گلابی خاردار

آنها در حین رشد فقط یک بار در هفته نیاز به آبیاری دارند و در هوای خنک تر، می توانید هر چند هفته تا یک ماه یکبار آبیاری کنید. آن را در یک مکان آفتابی قرار دهید اما از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید، که می تواند باعث سفید شدن یا حتی نارنجی شدن کاکتوس شود. کاکتوس‌ها – مانند گلابی خاردار اینجا – زیبایی‌شناسی منحصربه‌فردی دارند که با طیف وسیعی از سبک‌های آپارتمانی، از بوهمی تا مدرن ترکیب می‌شود.

24. سانسوریا

این ساکولنت فوق العاده سخت است و تقریباً در هر محیطی می تواند زنده بماند. گیاه سانسوریا دارای برگ های بلند و باریکی است که می تواند نور کم را تحمل کند (اگرچه در نور متوسط یا روشن رشد می کند). هر از گاهی آبیاری کنید و بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود. این گیاه در دماهای معمولی داخلی – بین 15 تا 30 درجه سانتیگراد – بهترین رشد را دارد.

25. لاکی بامبو

اگر می‌خواهید به قسمت‌های تیره‌تر آپارتمانتان فضای سبز اضافه کنید،لاکی بامبو گیاه ایده‌آل شماست. در نور کم و غیرمستقیم خورشید رشد می کند و می تواند حس اصلی ذن را به فضای شما بیافزاید – برای آپارتمان ها در شهرهای شلوغ بسیار مفید است. بامبو خوش شانس را در آب پرورش دهید و هر هفته آب آن را عوض کنید.

26. فیکوس بنجامین

این درختان کوچک می توانند مقدار سبزی لازم را که همه ما برای یک فضای کوچک به آن نیاز داریم اضافه کنند و فقط هر چهار تا هفت روز یکبار به آبیاری نیاز دارند. آن را در پنجره ای قرار دهید که نور خورشید روشن و غیرمستقیم دارد، هر چند وقت یکبار گیاه را بچرخانید تا از رشد بیش از حد در یک طرف جلوگیری شود.

27.آلوئه ورا

با آلوئه‌ورای خانگی ، داروی فوری برای خراش‌ها و سوختگی‌ها، به‌علاوه یک دکور تندوتیز برای آشپزخانه یا اتاق نشیمن خود خواهید داشت. آن را نزدیک پنجره نگه دارید و به طور منظم آبیاری کنید، اجازه دهید 5 سانتیمتر بالای خاک بین دو آبیاری خشک شود (که همچنین به این معنی است که می توانید به تعطیلات بروید ).

28.کالانکوئه تیرسیفلورا

گیاه کالانکوئه تیرسیفلورا یک ساکولنت با شکلی منحصر به فرد و نیازهای مراقبتی بی نظیر است. مانند ساکولنت‌های دیگر، زمانی که در معرض نور شدید و حتی مقداری نور مستقیم قرار می‌گیرد، بهترین رشد را دارد (هرچه بیشتر در معرض آفتاب باشد، برگ‌هایش بیشتر قرمز می‌شوند). این گیاه در محیط‌های داخلی به خوبی عمل می‌کند و هوای خشک را حتی زمانی که در فصل زمستان گرمای آپارتمان خود را افزایش می‌دهید، تحمل می‌کند. بین دو آبیاری اجازه دهید 5سانت بالای خاک خشک شود.

29.گیاه فیلودندرن

این یک گیاه واقعا داخلی است که برای آپارتمان نشینان عالی است زیرا دقیقاً به شما می گوید که چه می خواهد. مثلا زرد میشه؟ این بدان معناست که بیش از حد نور خورشید دریافت می کند. برگها کمتر رشد می کند؟ این بدان معناست که کود بیشتری می‌خواهد، بنابراین به آن کود مایع گیاهان آپارتمانی با درشت مغذی‌ها بدهید. برای یک گیاه شاد، اجازه دهید 2.5 سانت از خاک (تقریباً از انگشت اشاره تا اولین بند انگشت) بین دو آبیاری خشک شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.